Pneumatiky - vlastnosti

Pneumatika 

je základnou súčasťou, ktorá zaisťuje bezpečnosť jazdy. Pretože ide o jediný prvok, spájajúci vozidlo s povrchom cesty, musí pneumatika plniť niektoré potrebné funkcie. Je dôležité nezanedbávať stav pneumatík a pravidelne prevádzať ich kontrolu a údržbu. Tým sa zaistí bezpečný dojazd pre vás a pre tých, ktorí cestujú spoločne s vami. 
Aký rozmer, rýchlostný a záťažový index pneumatík je predpísaný pre váš automobil nájdete v Technickom preukaze v sekcii Kolesá. V prípade akýchkoľvek nejasností alebo pochybností, neváhajte nás kontaktovať radi vám poradíme.

 

 Aké sú výhody používania dvoch sád pneumatík a diskov ?


Pri neustálom sťahovaní a naťahovaní pneumatík na disk (2-krát ročne každý rok) dochádza k značnému namáhaniu pätky pneumatík, čo vedie k zníženiu ich životnosti a núti často k neplánovanej skorej výmene (už po 2-3 rokoch) - ešte pred skutočným ojazdením dezénu. Natiahnuté pätky totiž spôsobujú nedostatočné doliehanie na ráfik disku, a tým nebezpečné a nekontrolovateľné „spúšťanie” pneumatík. Následne kúpená nová pneu má úplne inú hĺbku dezénu a spôsobuje nerovnomerné jazdné vlastnosti vozidla. 
Druhá sada diskov (hoci len plechových), Vám predĺži životnosť pneumatík aj prvých diskov, a ušetrí čas a peniaze pri prezúvaní. Zároveň tak môžete mať optimálnejšie širšie a väčšie obutie na leto a užšie do snehu.

Prečo používať zimné pneumatiky ?


Behúňová zmes zimných pneumatík je oveľa mäkšia, aby zabezpečila zvýšenú priľnavosť pri nízkych teplotách, a to najmä na zľadovateľom povrchu. Takisto dezén zimnej pneumatiky má posilnené záberové vlastnosti pre zabezpečenie dobrej brodivosti v hlbokom alebo kašovitom snehu. 
Používaním zimných pneumatík sa zároveň dvojnásobne predĺži životnosť letných pneumatík. Moderné zimné pneumatiky sú dostatočne komfortné, a vďaka vyspelým technológiám aj porovnateľne tiché ako letné. 
Zimné pneu majú v zimných podmienkach (pod +7 °C) vyššiu účinnosť, a to najmä na mokrej vozovke - zlepšený brzdný účinok, akceleráciu a stabilitu v zákrutách. Ich dizajn nie je o nič menej atraktívny ako u letných pneumatík. Životnosť pätiek zimných aj letných pneumatík výrazne predĺži používanie dvoch sád diskov /zvyčajne hliníkové v lete + užšie a menšie plechové v zime/. Zimné pneumatiky nie sú luxus ! Ak jazdíte v zime (a nielen na hory!) tak určite neváhajte. Hoci len pokrivené plechy výjdu vždy drahšie.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Recyklávia